user_mobilelogo

 

 

Žiarska dolina patrí k ich najkrajším a najnavštevovanejšímdolinám aj v zimnom období. Ponúka veľa možností na skialpinizmus a extrémne lyžovanie. Vďaka rôznorodosti terénu si na svoje prídu skúsení extrémisti, ale i rekreační lyžiari a menej skúsení milovníci zimných športov.

 

Žiarska dolina je okrem Červenca a Babiek jediným miestom, kde je oficálne povolený skialpinizmus. Konkrétne sa jedná o Veľké a Malé Závraty, kde východiskovým miestom je Žiarska chata.

Veľké Závraty (svet.freeskialp.sk)

Malé Závraty (www.skialp.sk)

 

 

 

Stena Príslopu, Baníkova a steny Troch kôp sú ideálne pre skúsených jedincov, menej skúsení lyžiari sa môžu zamerať na Baranec, Hrubú kopu, okolie Smutného, Žiarskeho a Lúčneho sedla.

V zimnom období je však potrebné byť v strehu pred lavínami, pretože Žiarska dolina patrí k najlavínoznejším terénom v Západných Tatrách. Pri 4. a 5. lavínovom stupni zvykne byť dolina uzavretá, v zimnej sezóne vychádzajú pravidelné lavínove správy Strediska lavínovej prevencie na laviny.sk.

Oblasť Žiarskej doliny je veľmi pekne opísaná aj na freeskialp.sk.

Najlepšie podmienky pre extrémne lyžovanie a skialpinizmus v Žiarskej doline sú od začiatku januára do konca apríla. Niekedy je dosť snehu už v decembri, no občas sa stane, že ešte ani v januári ho nie je dostatočné množstvo. Prachový sneh sa vyskytuje najviac v období februára a marca, v apríli si užiješ skôr firn. Dolina je južne orientovaná, ale nájdu sa tam aj severné svahy, ktoré väčšinou zvyknú mať úplne odlišné podmienky. Pre severné strany je typický nedostatok snehu na začiatku zimy (kvôli prevládajúcim severným vetrom, ktoré ho previevajú na južné strany), vyššie nebezpečenstvo doskových lavín, poľadovicu, ťažšie a strmšie zjazdy. Na juhu je väčšinou viac snehu, avšak jeho kvalita býva hodne kolísajúca (často kôra a doskovitý sneh).

Podrobné popisy a mapky skialpových trás a žľabov Žiarskej doliny nájdete na www.miropeto.sk.

 

 

 

 

Základné informácie

Otvorené denne 8.00 - 20.00 hod.
(kuchyňa do 19.00)
Celoročná prevádzka


Prevádzkovateľ:
TJ Družba Smrečany-Žiar
Chatár: Stanislav Poliak

tel.: +421 44 5591525
mobil: 0917 598 721
e-mail: ziarskachata@gmail.com

Ubytovacia kapacita: 40 lôžok
Kapacita jedálne: 60 stoličiek
Kapacita bufetu: 30 stoličiek
Kapacita terasy: 50 miest

Horská záchranná služba
Tiesňové volanie tel.: 18 300

kde sa nachádza Žiarska chata

Aktuálne počasie - Žiarska chata

Horská Záchranná Služba- videokamera

Partneri

Slovenské elektrárne
Tilia
Bramac
Xella
Evergreen
Do hôr .sk
Hamé
Tepron
Scan Quilt
Marťankovia
Husky