user_mobilelogo

Žiarska dolina je situovaná na Liptovskej strane Západných Tatier, nad obcami Smrečany a Žiar, 12 km od Liptovského Mikuláša. Preteká ňou potok Smrečianka.

Dolinou vedie modro-značený turistický chodník (1:30 hodiny) a asfaltová cesta v dľžke 6 km končiaca pri Žiarskej chate. Žiarská chata stojí v hornej časti doliny. Je vyhľadávaná najmä nenáročnými turistami a rodinami s deťmi - ktorí tento výstup zvládnu bez problémov.

Zo Žiarskej chaty ďalej vedú turistické trasy do Smutného sedla (1:50 hodiny), Žiarskeho sedla (1:45 hodiny) na Baranec (3:30 hodiny), Plačlivé (2:20 hodiny), Ostrý Roháč (3:25 hodiny), Baníkov (2:45 hodiny) a Volovec (4:20 hodiny). Viac informácií na Turistické trasy - Žiarska dolina.

Cesta nadol sa dá urýchliť zjazdom na kolobežke. Štart je pri Žiarskej chate a končná zastávka na parkovisku v ústí doliny. Pre rodiny s deťmi je od roku 2012 sprístupnená Medvedia štôlňa. V ústí doliny je vybudované rekreačné stredisko (chaty, lyžiarske vleky, salaš).

 

 

Žiarska chata

Žiarska chata

Žiarska chata je  jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách z Liptovskej strany. Je nielen miestom oddychu a cielom pre rodinné výlety, ale aj základňou pre nástup vysokohorských túr do Roháčov a Západných Tatier. Chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná, no v súčasnosti je v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Je otvorená non-stop.

 

 

 

Symbolický cintorín v Žiarskej doline

Symbolický cintorín

K lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop v blízkosti Žiarskej chaty. Pietne miesto tvorí drevená brána, plastiky, kríž so zvonom a ústredný balvan s menami ľudí, ktorí sa už z túry nevrátili. Po skalách okolo sú umiestňované pamätné tabuľky jednotlivých tragédií.

 

 

 

Šarafínové vodopády - Žiarska dolina

Šarafiové vodopády

Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo v Šarafiovom jarku je sústava Šarafiových vodopádov, z ktorých je z chodníka viditeľný najspodnejší stupeň.

 

 

 

 

Medvedia štôlňa - Žiarska dolina

Medvedia štôlňa

Približne 200m od parkoviska v ústí doliny sa nachádza jediné sprístupnené staré banské dielo na Liptove. Návštevníci si môžu prejsť miesta, ktoré človek tvrdou prácou vytvoril za desiatky rokov s vidinou získania zlata, všetko v neopakovateľnej atmosfére horiaceho olejového kahanca.

viac o Medvedej štôlni na www.stolna.sk

 

 

 

salaš Žiar - Žiarska dolina

Salaš Žiar

Pred ústim do Žiarskej doliny, možete navštíviť Salaš Žiar. V tradičnej drevenej reštaurácii s množstvom doplnkov pripomínajúcich dávne časy salašníctva si spríjemníte návštevu útulným domáckym prostredím, posedením pri krbe a dobrou kuchyňou.

Viac o salaši na www.salas-ziar.sk 

 

 

 

Kolobežky - Žiarska dolina

Kolobežky

Zjazd na kolobežke v Žiarskej doline je osvedčený druh zábavy a možnosť dopravy po celodennej túre z chaty k vášmu autu na parkovisku. Jazda na kolobežke začína na Žiarskej chate, a končí po prekonaní 6 km dlhého zjazdu dolinou po asfaltovej ceste s prevýšením 400 m na parkovisku v ústí doliny.

Viac o kolobežkách na www.kolobezky.eu

 

 

Horská cyklaistika - Žiarska dolina

Cykloturistika a horská cyklistika

Do ústia Žiarskej doliny sa dostanete pohlavnej ceste cez obec Žiar, odkiaľ pokračuje chodník po starej asfaltovej ceste priamo k Žiarskej chate. Posledný úsek v Žiarskej doline je náročnejší na stúpanie. Na Žiarsku chatu i zo Žiarskej chaty sa dá ísť na horskom bicykli aj starou cestou cez les, ktorá je dobre značená.

 

 

 

Vysokohorské turistické trasy nájdete na Žiarska dolina - Turistika.

 

 

 

 

Turistická mapa - Žiarska dolina - hiking.sk

Základné informácie

Otvorené denne 8.00 - 20.00 hod.
(kuchyňa do 19.00)
Celoročná prevádzka


Prevádzkovateľ:
TJ Družba Smrečany-Žiar
Chatár: Stanislav Poliak

tel.: +421 44 5591525
mobil: 0917 598 721
e-mail: ziarskachata@gmail.com

Ubytovacia kapacita: 40 lôžok
Kapacita jedálne: 60 stoličiek
Kapacita bufetu: 30 stoličiek
Kapacita terasy: 50 miest

Horská záchranná služba
Tiesňové volanie tel.: 18 300

kde sa nachádza Žiarska chata

Aktuálne počasie - Žiarska chata

Horská Záchranná Služba- videokamera

Partneri

Slovenské elektrárne
Tilia
Bramac
Xella
Evergreen
Do hôr .sk
Hamé
Tepron
Scan Quilt
Marťankovia
Husky